Tydzień Biblijny (04-10.05.2025)

 „Zmartwychwstały Chrystus – nasza nadzieja chwały” to hasło, pod którym przebiegało tegoroczne święto Niedzieli Biblijnej oraz Tygodnia Biblijnego obchodzone po raz siedemnasty w Polsce z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

W tym roku obchody Tygodnia Biblijnego w naszej archidiecezji trwały dosłownie tydzień, gdyż Inicjatywa Lumen Vitae przygotowała na ten czas kilka wydarzeń.

W Niedzielę Biblijną, inaugurującą Tydzień Biblijny, która wypadła w tym roku 4 maja,  odbyły się otwarte spotkania kręgów biblijnych wpisujące się w IX-te Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Następnego dnia modliliśmy się w kaplicy „Niebo” na Dworcu Głównym w intencji synodu oraz dzieł biblijnych archidiecezji wrocławskiej.

We wtorek wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach uwielbienia Pana Boga tańcem i psalmami.

Spotykając się na czwartkowej Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wybór papieża Leona XIV równocześnie prosząc Boga o światło Ducha Świętego dla tych, którzy włączają się w budowanie kultury czytania Pisma Świętego w naszej archidiecezji.

Foto: Gość świdnicki

Kolejny dzień przyniósł aż dwa wydarzenia, a jednym z nich było autorskie spotkanie wokół książki

„Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu” z ks. prof. Mariuszem Rosikiem w Świdnicy.

Drugą aktywnością piątkowego popołudnia, na którą byli zaproszeni wszyscy zainteresowani,  były warsztaty Bibliodramy.

Kulminacyjnym dniem wieńczącym cały Tydzień Biblijny był 10 maja, kiedy to zgromadziliśmy się  w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, tworząc przestrzeń do spotkania osób kochających Słowo Boże. Choć aura za oknem była deszczowa to nasze twarze rozjaśniał uśmiech, gdyż cieszyliśmy się z możliwości spotkania z Bogiem w Jego Słowie i z drugim człowiekiem.

Prowadzący sobotni wieczór, Agnieszka i Leszek Staneccy, po powitaniu przybyłych do  auli gości przypomnieli fragment wiersza Romana Brandstaettera  „Biblio, ojczyzno moja …”, w którym autor  zawarł  wszystko to  czym była dla niego Biblia:

(…)

Na Tobie uczyłem się żyć,

Na Tobie uczyłem się czytać,

Na Tobie uczyłem się pisać,

Na Tobie uczyłem się myśleć,

Na Tobie uczyłem się prawdy,

Na Tobie uczyłem się prosić o odpuszczenie grzechów,

Na Tobie uczyłem się kochać,

Na Tobie uczyłem się mądrości,

Na Tobie uczyłem się przebaczenia,

Na Tobie uczyłem się pokory,

Na Tobie uczyłem się modlić.

(…)

Wyczekiwanym przez uczestników momentem był wykład ks. prof. Mariusza Rosika, w którym usłyszeliśmy w jaki sposób teksty biblijne mówią o mocy Bożego słowa. Druga część konferencji poświęcona była różnym przekładom Pisma Świętego oraz różnicom pomiędzy nimi. Ks. Mariusz w kilku zdaniach opowiedział miedzy innymi o Biblii Tysiąclecia, Biblii Jerozolimskiej, Gdańskiej, Paulińskiej, czy Nawarskiej. Ale też w  bardzo czytelny sposób odradzał korzystanie z Nowego Przekładu Dynamicznego, który zawiera błędy merytoryczne i nie spełnia norm naukowych, o czym pisze również Konferencja Episkopatu Polski. Ostatnia część konferencji poświęcona była komentarzom biblijnym, z których można śmiało korzystać przy lekturze tekstów Starego i Nowego Testamentu a które mogą być bardzo pomocne w spotkaniach grup biblijnych.

Oficjalna część spotkania uwieńczona została piękną modlitwą poprowadzoną przez diakonię muzyczną wspólnoty Lew Judy.

Sobotni wieczór zakończyliśmy agapą, na której był czas na okazanie sobie sympatii, na rozmowy i na bycie razem przy  poczęstunku.

                                                                                                                                       Agnieszka Stanecka

Czytaj również:

Gość Niedzielny: Tydzień Biblijny z Lumen Vitae

Niedziela: Lektura słowa Bożego jest nauką patrzenia na świat