O nas

Cel i misja

Celem katolickiej Inicjatywy biblijnej LUMEN VITAE jest promocja lektury i interpretacji Pisma Świętego oraz ewangelizacja. Spotykamy się we Wrocławiu trzy razy w miesiącu, zawsze w czwartek.

Na Eucharystię zapraszamy do kaplicy Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Nazaretanek, ul. św. Marcina 10 (Wrocław), o godz. 1830.

Na konferencje biblijne zapraszamy do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1 a (stojąc twarzą do głównych drzwi katedry, kieruj się na prawo), również o godz. 18.30.

Krąg Biblijny spotyka się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 4 (Wrocław), o godz. 1830.

Wczytując się w słowo Boże, szukamy „światła”. Celebrując Eucharystię, przypominamy sobie słowa Chrystusa: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne” (J 6,54). Stąd też tytuł naszej inicjatywy – lumen vitae, czyli „światło życia”.

Krąg Biblijny „Lumen Vitae”

Celem spotkań naszego Kręgu Biblijnego jest modlitewna, wspólnotowa lektura Biblii, wyrastająca na fundamencie osobistej modlitwy Słowem Bożym. Nasz Krąg stawia sobie również cel długofalowy, którym jest formowanie przyszłych animatorów oraz wsparcie proboszczów w tworzeniu kręgów w parafiach. Spotkania Kręgu Biblijnego „Lumen Vitae” odbywają się raz w miesiącu, w czwartki o godz. 18:30 na ul. Katedralnej 4. Harmonogram spotkań dostępny jest tutaj. Dołącz do nas!

Osoba do kontaktu: Agnieszka Kępowicz, tel. 506 617 867, email: agusiak27@o2.pl

Kręgi Biblijne pod patronatem „Lumen Vitae”

Cele, jakie sobie stawiamy realizujemy także poprzez integrację grup, które gromadzą się w parafiach na lekturze Pisma Świętego. Dlatego objęliśmy patronatem kilka Kręgów Biblijnych naszej archidiecezji. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pogłębić znajomość Biblii do dołączenia do ich spotkań. Serdecznie zapraszamy każdy Krąg Biblijny, który chciałby być objęty patronatem Lumen Vitae” do współpracy.

Krąg Biblijny przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Smolcu

Spotkania Kręgu odbywają się w pierwsze piątki miesiąca po wieczornej Mszy św. o godz. 18:00, czyli około godziny 18:45 w sali parafialnej w budynku plebanii (ul. Kościelna 4) i trwają zazwyczaj około dwóch godzin. Podczas spotkań rozważamy wspólnie Dzieje Apostolskie. Serdecznie zapraszamy, najlepiej z ulubioną Biblią w dłoni.

Odwiedź profil tego kręgu na facebooku

Osoba do kontaktu: Magdalena Konopko, tel. 606 301 411, email: magdalena.konopko@interia.pl

Krąg Biblijny przy parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu- Leśnicy

Spotkania Kręgu odbywają się w każdy czwartek o godzinie 19:00 w sali domu parafialnego (ul. Wolska 6). Jeśli jednak w czwartek odbywa się spotkanie „Lumen Vitae”, znajdziesz nas właśnie tam. Podczas kilku spotkań po wakacyjnej przerwie dokończyliśmy nasze rozważania nad księgą Dziejów Apostolskich. Aktualnie pochylamy się nad Ewangelią św. Łukasza. Nie zwlekaj zatem i przyjdź, aby przeżyć coś ważnego i pięknego, co przybliży Ci Pana Boga i pozwoli lepiej zrozumieć samego siebie i innych ludzi. Czekamy właśnie na Ciebie!

Osoba do kontaktu: Piotr Czudżak, tel. 502 159 500

Krąg Biblijny przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krynicznie

Spotkania Kręgu odbywają się w każdą sobotę o godzinie 19:00 w domu katechetycznym parafii (ul. Trzebnicka 12). Na naszych spotkaniach pochylamy się nad Ewangelią według św. Marka. Zapraszamy gorąco!

Osoba do kontaktu: Mariusz Ożarowski, tel. 601 776 403

Krąg Biblijny przy parafii Św. Andrzeja Apostoła w Bielanach Wrocławskich

Spotkania Kręgu odbywają się dwa razy w miesiącu, zwykle jest to druga i czwarta środa, po wieczornej mszy św., czyli około godz. 19:15, w Domu Parafialnym  przy ul. Słonecznej 2 i zazwyczaj trwają około półtorej godziny. Podczas spotkań rozważamy wspólnie Ewangelię według Św. Marka. Jeśli interesuje Cię lektura Biblii i chcesz ją lepiej poznać serdecznie zapraszamy! Dołącz do nas, najlepiej z ulubioną Biblią w ręku.

Osoba do kontaktu: Joanna Para, email: asiapara@gmail.com

 

Architektura spotkań

Generalnie nasze spotkania odbywają się w pierwsze i trzecie czwartki miesiąca. Są otwarte dla wszystkich miłośników Biblii i obejmują, co następuje:

  1. świadectwo,
  2. konferencja biblijna,
  3. wprowadzenie do poszczególnych części Eucharystii,
  4. Eucharystia z homilią,
  5. spotkanie modlitewne.

Co mamy na myśli, prezentując taką architekturę spotkań?

  1. Słowo Boże zmienia nasze życie. Właśnie dlatego zapraszamy osoby, które chcą zaświadczyć o tym, w jakiś sposób słowa Biblii wpłynęły i odmieniły ich losy (10 min).
  2. Konferencja biblijna stanowi systematyczne wyjaśnienie Ewangelii św. Jana (45 min). Po niej jest czas na pytania (15 min).
  3. Wprowadzenie do Eucharystii to krótki komentarz do poszczególnych części Mszy Świętej (5 min).
  4. Celebrujemy Eucharystię „z dnia”, czyli tę, którą odprawia Kościół powszechny.
  5. Modlitwa po Eucharystii trwa około 20 minut. Przybiera różne formy:
    • uwielbienie (więcej powiemy o tej formie na najbliższym spotkaniu, gdyż nie wszyscy zetknęli się z nią dotychczas),
    • modlitwa w duchu Taizé,
    • adoracja Najświętszego Sakramentu, itp.

Ks. Mariusz Rosik

Ks. prof. Mariusz Rosik, twórca i duszpasterz Inicjatywy biblijnej Lumen Vitae. Wybitny biblista, obdarzony ogromnym talentem do mówienia o sprawach trudnych w prosty i zrozumiały sposób. Z zamiłowania podróżnik. Fantastyczny przewodnik po Ziemi Świętej. Autor mnóstwa książek i niezliczonej ilości artykułów. Od 1993 roku kapłan archidiecezji wrocławskiej. Jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego zajmuje się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów. Jego zainteresowania oscylują także wokół relacji judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła.

Nieco historii w formie świadectwa

Dwa telefony – i wszystko gotowe

Pewnego kwietniowego popołudnia 2020 roku odebrałem telefon. Od razu rozpoznałem ten miły kobiecy głos. Mariola, pedagog i terapeuta, zapytała, czy mogłaby odwiedzić mnie wraz z wiecznie uśmiechniętym mężem Jackiem następnego dnia. Nie miałem nic przeciwko, zwłaszcza gdy przypomniałem sobie, że jej wypieki są wyśmienite. Kolejnego dnia przy znakomitym cieście i filiżance kawy wyłuszczyli powód swej wizyty. We Wrocławiu powstało stowarzyszenie o pięknej nazwie Cor Patris (Serce Ojca), którego głównym celem jest ewangelizacja. Statut stowarzyszenia rozpoczyna się słowami:

Doświadczenie żywej obecności i bezwarunkowej miłości Boga sprawia, że potrzeba głoszenia Ewangelii i przyprowadzania innych do Jezusa staje się osobistym wezwaniem, co więcej wewnętrznym nakazem, który jako imperatyw rozbrzmiewa w naszych sercach. Odczytując natchnienia i przynaglenia Ducha Świętego oraz pozwalając prowadzić się Jemu w naszym działaniu, dostrzegamy palącą potrzebę ewangelizacji. W odpowiedzi na współczesne znaki czasu, powołujemy Stowarzyszenie Wiernych Cor Patris, którego członkowie odczytują wezwanie do dzieła ewangelizacji z nowym zapałem, nowymi metodami i przy wykorzystaniu nowych środków wyrazu, tak by ewangelizowanie stało się bardziej owocne.

Choć stowarzyszenie działało już od kilku miesięcy i – oprócz wielu sympatyków – liczyło około dziesięciu stałych członków, w tym dwie siostry zakonne, wciąż poszukiwano duchowej opieki kapłana. Trudno mi było zdecydować się na „cały etat”, ale chętnie zgodziłem się na comiesięczną katechezę biblijną.

Pierwsza z nich odbyła się w domu sióstr w maju 2020 roku. Z biegiem czasu, gdy poznawaliśmy się coraz bardziej, ktoś zapytał, czy moglibyśmy raz w miesiącu spotykać się także na Eucharystii. Znaleźliśmy miejsce na Ostrowie Tumskim, w kościele św. Piotra i Pawła przy Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej.

W tym samym czasie cztery oddane służbie Bożej małżeństwa rozeznawały na modlitwie, jak winna wyglądać ich dalsza duchowa droga. Ponieważ dobrze znam od wielu lat każdą z tych ośmiu osób, chętnie zgodziłem się i dla nich odprawiać raz w miesiącu Eucharystię. W naturalny sposób dołączyli do osób ze stowarzyszenia we wspólnej celebracji Mszy Świętej.

I właśnie wtedy odebrałem drugi ważny dla całej historii telefon. Siostra Beata ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych Notre Dame była bardzo zatroskana o realizację charyzmatu zgromadzenia. A ponieważ jednym z najważniejszych zadań założonego w 1883 roku przez bł. Marię Teresę od Jezusa zgromadzenia jest wychowanie – w tym wychowanie przez słowo Boże, stąd naturalnym wydało się jej zorganizowanie comiesięcznych spotkań biblijnych.

Jest już pewna grupa osób – mówiła z zaangażowaniem siostra Beata – które często odwiedzają naszą kawiarenkę. Chętnie przeniosą się z niej do sali wykładowej.

Odpowiedziałem taktownie, że przemyślę całą sprawę i odezwę się za kilkanaście dni.

Dwa tygodnie później, w sobotę 2 października 2021 roku, z głową pełną pomysłów udałem się do klasztoru przy ul. św. Marcina. Kawa z ekspresu była wyborna, siostra Beata – uśmiechnięta, a świeżo wyremontowana sala ze sprzętem multimedialnym gotowa na przyjęcie słuchaczy. Ustaliliśmy, że pierwsze spotkanie odbędzie się już w tym miesiącu, w październiku. Zaplanowaliśmy, że rozpoczniemy od refleksji nad Ewangelią św. Jana, o czym siostra skrzętnie poinformowała w ulotkach zapraszających do udziału w konferencjach.

Zadowolony z poczynionych ustaleń wyszedłem z klasztoru, dzielnie odpychając pokusę, by poczęstować się sernikiem, który tak uwielbiam. Zamiast objadać się łakociami powinienem raczej zadbać o swoją formę uprawiając jakiś sport – pomyślałem. Zabrałem się więc za sport.

Godzinę później spadłem z roweru.

Wystarczyło spojrzeć na kształt łokcia, by zorientować się, że prawa ręka jest nie tylko zwichnięta, ale także złamana. Złamana była także kierownica sportowego roweru. Lewą ręką przytrzymywałem jedno i drugie: połamaną rękę i połamany rower. Gdy po kilku minutach koszmarnego marszu dotarłem pod dom, zadzwoniłem po karetkę. Starałem się zachowywać spokój. Udało mi się dostać do mieszkania, otwierając drzwi lewą ręką (nie lada wyczyn!). Przezornie zabrałem sweter, na wypadek, gdyby wizyta w szpitalu miała się przedłużyć i zrobiłoby się chłodno. Patrząc na rosnący obrzęk, sięgnąłem po lek przeciwbólowy i tak zaopatrzony wyszedłem przed dom, czekając na karetkę. Minęło czterdzieści minut. Zniecierpliwiony zadzwoniłem po taksówkę. Kobiecy głos odpowiedział ciepło: „Już wysyłamy! Czas oczekiwania: sześćdziesiąt minut.

I wtedy przyszło natchnienie! Pobiegłem do sióstr przy ul. św. Marcina. Te szybko zorganizowały transport. Pani Ewa niczym zwyciężczyni toru przeszkód omijała zakorkowane ulice i w kwadrans dotarliśmy na SOR. Później wszystko potoczyło się sprawnie. Po nastawieniu ręki, czekając na założenie gipsu, próbowałem oderwać myśli od nieprzyjemnego zdarzenia.

A może na spotkania biblijne u sióstr zaprosić także pozostałych?” – pomyślałem. Pomysł wydał się trafiony. I wtedy pojawiła się druga myśl: „A może wszystkich uczestników spotkań u sióstr zaprosić na comiesięczną Eucharystię?

I tak właśnie trzy nici: stowarzyszenie Cor Patris, cztery pary małżeńskie i chętni na spotkania biblijne organizowane przez siostry Notre Dame, spotkały się, tworząc solidny sznur. Wzmocnili go także pielgrzymi wędrujący śladami św. Pawła po Grecji, którym pod koniec września 2021 opowiedziałem o naszej inicjatywie.

Drzwi otwarte są dla wszystkich.

ks. Mariusz Rosik