Zaplanowana na czwartkowy wieczór konferencja Inicjatywy Biblijnej Lumen Vitae w dniu 17 października 2024 r. – pierwsza po wakacyjnej przerwie – miała nietypowy charakter. Tym razem w całości zdominowana była przez niecodzienne świadectwo wiary Pani dr Barbary Engel, która uczestniczyła w specjalnej komisji, badającej Wydarzenie o Znamionach Cudu Eucharystycznego, które miało miejsce w Sanktuarium św. Jacka w Legnicy.
Sala Papieskiego Wydziału Teologicznego była wypełniona po brzegi, a spotkanie – przeniknięte nadprzyrodzonością na różnych poziomach. Sam fakt, że w naszych comiesięcznych, kilkuletnich już rozważaniach Ewangelii św. Jana, właśnie dotarliśmy do tematu cudu Eucharystii, przyprawiał o ciarki. Pani Doktor z wielką pokorą, która zwykle towarzyszy wielkiej wiedzy, przedstawiła zaistniałe fakty: konsekrowana Hostia, pozostawiona do rozpuszczenia się w wodzie po jej upadku na podłogę 25 grudnia 2013 r., po kilku dniach uległa przemianie w inną niż pierwotnie substancję. Obiektywne, zgodne z najnowszą metodyką, badania histopatologiczne, mikrobiologiczne i genetyczne przeprowadzone przez sceptycznie nastawionych naukowców (którzy w części wcześniej nie byli uprzedzeni o pochodzeniu materiału źródłowego), bezsprzecznie dowiodły, że badana materia jest fragmentem ciała – żywą tkanką mięśnia sercowego człowieka w stadium przedśmiertelnej agonii. Zakład Medycyny Sądowej w Szczecinie dodatkowo potwierdził obecność fragmentów ludzkiego DNA.
Ci którzy spodziewali się iskrzenia na styku wiary i nauki, ze zdziwieniem obserwowali wspaniały przykład współistnienia materialnych dowodów z postawą otwartości na wiarę, gdzie rzeczywistość nie tyle staje w opozycji do rozumu, co potwierdza to, co dyktuje serce, a podpowiadają dogmaty naszej wiary. Już samo podjęcie badań histologicznych, czyli oceny mikroskopowej tkanki, definiowało ich przedmiot i stanowiło zderzenie suchej wiedzy, pozbawionych emocji kalkulacji naukowych umysłów z delikatnością Bożego działania i tajemnicy.
Pani Doktor kardiolog Barbara Engel dała przykład wielkiej wiary i odwagi, zaświadczając o ujawnionych faktach wobec krytycznego świata nauki, narażając się na ostracyzm i odrzucenie w środowisku medycznym. W sposób oczywisty została przesunięta granica pomiędzy „wiem” a „wierzę”, choć dla tych, którzy zamykają się na przyjęcie Chrystusa, w dalszym ciągu pozostaje otwarte pytanie, postawione na końcu raportu komisji podsumowującej badania: „Kim Ty jesteś?”.
Agata Gruna- Ożarowska