Niedziela Biblijna (22.04.2023)

Trzecia niedziela wielkanocna przeżywana jest w polskim Kościele od 2009 roku jako Niedziela Biblijna – rozpoczyna ona jednocześnie Tydzień Biblijny. Celem tego wyjątkowego święta Biblii jest zwrócenie uwagi wiernych na moc Słowa Bożego, które może i powinno stać się drogowskazem na drodze chrześcijańskiego życia.

Z tej racji spotkaliśmy się 22 kwietnia 2023 roku w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Osób chętnych do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu było tak wiele, że aula PWT okazał się za mała!

Święto Biblii rozpoczęło się od modlitwy i pieśni uwielbienia w wykonaniu członków zespołu Hallelu Jah, którzy zapewnili piękną oprawę muzyczną wydarzenia.

Jako że podstawowym celem, jaki stawia przed sobą Inicjatywa biblijna „Lumen vitae” jest promocja lektury Pisma Świętego, spotkanie rozpoczęło się od biblijnego wykładu: wysłuchaliśmy refleksji księdza profesora Mariusza Rosika na temat tego, jak czytać, ale przede wszystkim jak nie czytać Biblii na własną zgubę. Ksiądz profesor wymienił najbardziej powszechne błędy popełniane podczas lektury Pisma Świętego: nadmierne psychologizowanie, subiektywizm, fundamentalizm, nieuprawniony symbolizm i pomijanie egzegezy kanonicznej, czyli ignorowanie sposobu, w jaki Słowo Boże jest odczytywane i interpretowane w Kościele. Liczne przykłady niewłaściwej lektury pozwoliły słuchaczom zrozumieć, na czym konkretnie polegać mogą błędy w interpretacji biblijnych tekstów.

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja panelowa, w której uczestniczyli przedstawiciele czterech różnych środowisk eklezjalnych: siostra Magdalena Kluz ze wspólnoty Cor Patris i dyrektorka Katolickiego Przedszkola Publicznego i Katolickiej Szkoły Podstawowej przy ul. Paulińskiej, ksiądz Jakub Deperas, dekanalny duszpasterz młodzieży dekanatu Wrocław-Krzyki, pan Wiesław Jadczuk, lider wspólnoty Dom Boży oraz pan Jarosław Bogucki ze wspólnoty Agalliasis. Uczestnicy panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez panią Agnieszkę Kępowicz ze wspólnoty Lumen Vitae, podzielili się osobistym świadectwem lektury Słowa Bożego. Jak żyć Słowem Bożym w codzienności? W jaki sposób rozpoczęła się ich przygoda z Biblią?  W jaki sposób zażyłość z Bożym Słowem zmieniła i zmienia życie? Jak czyta się Pismo Święte w ich wspólnotach? To pytania, z którymi mierzyli się rozmówcy.

Inicjatywa biblijna „Lumen vitae” pragnie w jednej strony zachęcać do regularnej lektury Pisma Świętego, a z drugiej strony chce tworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń dla tych grup, wspólnot i kręgów biblijnych, które funkcjonują już w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej, ale nie mają ze sobą kontaktu, a tym samym nie mają możliwości, by spotkać się, poznać, porozmawiać, wzajemnie zainspirować.

Podczas styczniowego spotkania z okazji Niedzieli Słowa Bożego wysłuchaliśmy świadectw trzech przedstawicieli kręgów biblijnych. I tym razem trzy osoby, reprezentujące trzy różne grupy i wspólnoty, podzieliły się z nami swoim doświadczeniem pracy z biblijnymi tekstami i sposobami na dzielenie się Słowem Bożym. Byli to pani Małgorzata Pawlak z kręgu biblijnego w Obornikach Śląskich, pani Julia Szostek, działająca w młodzieżowej sekcji wspólnoty Hellelu Jah oraz ksiądz Jakub Wiechnik, dekanalny duszpasterz młodzieży na wrocławskim Kozanowie, działający we wspólnocie odnowy charyzmatycznej Benedictus.

Czy było to inspirujące spotkanie? Wierzymy, że tak. Na pewno było biblijnie, tłumnie, gwarnie i radośnie. Mamy nadzieję, że regularne spotkania osób, grup i wspólnot, które karmią się w swojej chrześcijańskiej formacji Słowem Bożym, zainspirują innych do tworzenia podobnych grup i wspólnot w swoich parafiach. A wszystko po to, by „słowo Pańskie szerzyło się i rosło” (Dz 12, 24), by coraz więcej osób chciało poznawać Pana w Jego Słowie.

Zobacz także relację w Gość Niedzielny

A także tu: Niedziela Biblijna. Jak nie czytać Pisma Świętego

I tu: Święto Biblii

I jeszcze artykuł w Niedziela wrocławska