Od czytania do spotkania. Inauguracja Tygodnia Biblijnego (13.04.2024)

W sobotni wieczór 13 kwietnia aula Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu po raz kolejny wypełniła się miłośnikami Biblii z Wrocławia i Dolnego Śląska, którzy przybyli, by wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Nauk Biblijnych PWT, Inicjatywę biblijną „Lumen vitae” oraz wspólnotę Hallelu Jah.

Dlaczego się spotkaliśmy? Od 2009 roku trzecia niedziela wielkanocna przeżywana jest w polskim Kościele jako Niedziela Biblijna, która inauguruje Tydzień Biblijny. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że „tak wielka tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego” (słowa te pochodzą z konstytucji Dei verbum, jednego z najważniejszych dokumentów Soboru Watykańskiego II). Zatem celem dorocznego święta Biblii jest zwrócenie uwagi wiernych na fundamentalną wartość Pisma Świętego, na moc Słowa Bożego, które powinno być drogowskazem na drodze naszego chrześcijańskiego życia.

 

Uczestników spotkania powitał biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, ks. Maciej Małyga. W krótkim słowie przywitania podzielił się świadectwem swojego własnego kontaktu ze Słowem Bożym – zazwyczaj o poranku, w ciszy, gdy świat jeszcze śpi. Bo sednem i sensem czytania Bożego Słowa jest spotkanie z Bogiem i słuchanie: „Co Ty, Boże, mówisz do mnie dziś?”

Centralnym punktem sobotniego spotkania była dyskusja panelowa, w której wzięli udział ks. biskup Maciej Małyga, ks. profesor Mariusz Rosik oraz gość specjalny sobotniego wieczoru – ks. doktor Grzegorz Strzelczyk. Rozmowa, zatytułowana „Po co czytamy Biblię?” dotyczyła różnych aspektów lektury Pisma Świętego. Czy lepiej jest czytać Biblię indywidualnie czy we wspólnocie? Jakie błędy najczęściej popełniamy w podejściu do lektury biblijnych ksiąg? Od której księgi zacząć? Czy najpierw czytać Biblię czy może komentarze? Czy są księgi ważniejsze i mniej ważne? I po co właściwie mamy poświęcać czas na czytanie Pisma Świętego?

Moderatorami tej części spotkania byli Magdalena i Piotr Czudżak ze wspólnoty biblijnej „Lumen vitae”.

 

Oficjalną część spotkania zakończyliśmy modlitwą uwielbienia pięknie prowadzoną przez diakonię muzyczną wspólnoty Hallelu Jah.

 

A potem, przy kawie, herbacie, w nieco mniej formalnej atmosferze rozmowom nie było końca, ponieważ coraz większa jest rzesza tych, którzy regularnie spotykają się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na biblijnych wykładach i prelekcjach, chcąc poznawać i coraz lepiej rozumieć Boże Słowo. Bo, jak powiedział ksiądz profesor Mariusz Rosik w podsumowaniu sobotniej dyskusji, lektura Biblii to droga „od czytania do spotkania”. Do spotkania z jej świętym Autorem.

Piszą o nas:

Gość Wrocławski: Błogosławione poranki

Niedziela Wrocławska: Radość z Niedzieli Biblijnej

Gość Wrocławski: Żywe i skuteczne jest słowo Boże, a nie komentarze do niego